История медного кузнеца

Minu nimi on Väino „Vasesepp“ ja olgu kohe algatuseks öeldud, et kangeks kalameheks ma ennast ei pea. Küll aga olen palju aastaid hoolitsenud nende eest, kellele pakub kalapüük naudingut ja rõõmu. Landimeistriks palun mind mitte nimetada. Minu põhitöö on seotud ajaloolise metallikunstiga.

Metallitööl ja ka lantidel hindan sisu, „hinge“ ja ilu. seda viimast kipub küll “pleki vendadel” väheseks jääma.

Edaspidi räägin ainult oma disainitud ja valmistatud lantidest. Esimesest kahest „kõverike“ põlvkonnast on „Kalale“ ajakirjas (Nr2 2003a) piisavalt „vahtu“ üles puhutud. Enam vähem õiget juttu lantide ajaloost ja saamisloost saab lugeda Raimo Kummeri „Küttijuttudes“. https://kütijutud.ee/blogi/meriforellikoverike-lugu

Praegu on käsil nende lantide kolmas ja neljas põlvkond. Landid on valmistatud kohrutamise tehnikas valgest ja punasest vasest. Vähemal määral kasutan materjaliks uushõbedat ja tombakut. Landid on puhas käsitöö. Suuremad landid on kujult ühesugused aga mõõtmetelt ja kaalult paljuski erinevad jäädes kaalult 12 ja 17 g vahele. Vaatamata küllalti väikesele kaalule lendavad need landid õige tehnikaga visates uskumatult kaugele! Väikesed landid jäävad kaalult 4,5 ja 10 g vahele. Nende üle rõõmustan ma kõige rohkem. Alguses tegin oma kolleegidele Hollandisse forelli püügiks aga nad osutusid peagi väga populaarseks. Nende lantide tööpõhimõte on tunduvalt erinev kõikidest ülejäänutest ja seda just jõest püügil. Lant võimaldab edukalt püüda kõiki röövkalu. Avastamisrõõmu jätaksin igale kalamehele endale, sest selle landiga püüdes peab natuke ka peaga mõtlema.

Väikesed landid on patenteeritud Hollandi Kuningriigis. Nendega püütakse ka veel: Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja ka Šotimaal. Kõige kaugem paik on hetkel Uus Meremaa. Suuremaid lante olen teinud ka kahele Euroopa „kuninglikule peale“ sealjuures Aafrikas kalastamiseks. NB! need landid on meie kalameestele harjumatult kallid, kahjuks on nende valmistamiseks kuluv aeg pikem ja kvaliteet kordades kõrgem kui mistahes firma või meistri töö. Läänes hinnatakse kõrgekvaliteetset käsitööd kõrgelt. Hinnad algavad välismaal mul 40+€. Eestis on soodsama hinnaga. Erilisema ja keerulisema disaini korral rohkem. .

Я в основном не собираю блёсны, но, конечно, могу, если захочу. Я надеюсь, что более уважительный рыбак достаточно осведомлен, чтобы положить на приманку то, что он хочет. Лично я предпочитаю продукцию Owner: кольца №1 и №2, а также на вертушке №16. Одиночный или тройной крючок - на выбор. Я предпочитаю один крючок, хорошо цепляется и более этичный.

Talikalastuseks on mul väga suur valik erinevaid sikuteid. Kui talve lubab siis räägin neist hiljem.

Хорошая приманка:

… Летает хорошо, на дне не застревает, медленно пролистывается даже на мелководье, в перерывах «работает», двигается как …… часть природы!

Напоследок хочу поблагодарить пандемию, благодаря которой часть моей работы останется на моей родине.